Alkohol. Jak wpływa na nasz mózg?

Czy kiedykolwiek powiedziałeś sobie, że tego wieczoru nie będziesz pić, a potem w drodze z pracy do domu jechałeś do sklepu monopolowego? A może robisz coś, co wydaje Ci się całkowicie nie na miejscu, na przykład ukrywanie tajemnic przed współmałżonkiem lub kompulsywne zakupy, ale czujesz, że nie możesz przestać?

Jest na to naukowe wyjaśnienie

Te doświadczenia wynikają z działania alkoholu na korę przedczołową (PFC), najbardziej rozwiniętą część mózgu.

W zdrowym mózgu PFC jest odpowiedzialne za większość naszych wyższych funkcji: kontrolę impulsów, przewidywanie wyników, ocenę ryzyka, planowanie, uwagę, koncentrację i wiele innych funkcji wykonawczych. To także siedziba naszej osobowości. PFC pomaga nam zachowywać się zgodnie z naszymi wartościami i moralnością, promując zachowania prospołeczne (społecznie akceptowalne), jednocześnie hamując zachowania aspołeczne.

Spożywanie alkoholu osłabia kontrolę naszego PFC, spowalniając jego zdolność przetwarzania i ograniczając nasz dostęp do jego wyższych funkcji. Kiedy alkohol zakłóca działanie naszego PFC, nasze mózgi zamiast tego polegają na bardziej prymitywnych częściach, tych, które skupiają się na przetrwaniu, przyjemności i natychmiastowej satysfakcji. Dlatego po kilku piwach możemy poczuć się inną osobą (na lepsze lub gorsze). Mówimy rzeczy lub podejmujemy decyzje, których możemy później żałować, gdy PFC straci kontrolę; to problem krótkotrwały, zwykle rozwiązywany, gdy alkohol opuści nasz organizm po kilku godzinach.


Długoterminowe komplikacje

Badania wykazały również długoterminowy problem związany z piciem i PFC: alkohol powoduje kurczenie się tkanki mózgowej w PFC. W rezultacie ludzie mogą doświadczać problemów z myśleniem i pamięcią, a codzienne zadania mogą stać się wyzwaniem. Nasze wyższe funkcjonowanie może być zagrożone nawet wtedy, gdy nie spożywamy aktywnie alkoholu.

Kiedy nasz PFC się kurczy, jedno z doświadczeń, z którym wiele osób może się utożsamić, nazywa się „mgłą mózgową”. Możemy czuć się bardzo zmęczeni, budząc się ze snu niewypoczęci. Nasze umysły mogą przeskakiwać od jednej myśli do drugiej, co utrudnia skupienie się na jednej rzeczy. Możemy zapomnieć imiona osób, które dobrze znamy, na przykład naszych kolegów, lub ważne daty, takie jak nasze rocznice. Może to być niezwykle frustrujące doświadczenie.


Uzdrowienie PFC

Jest dobra wiadomość! Nasze mózgi są niezwykle plastyczne i przystosowują się do zmian; z biegiem czasu możemy naprawić i odbudować nasz PFC. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego jest po prostu wyeliminowanie alkoholu na dłuższy czas. Mózg może się naprawić poprzez neuroplastyczność już po około dwóch tygodniach abstynencji.


Zainteresował Cię ten temat? Świetnie! Posłuchaj mojego podcastu  o alkoholowym detoksie.


Anja choluy 24jpg